Son zamanlarda et tüketimini azaltmak istediğini veya bütünüyle bırakmayı düşündüğünü söyleyenlerin sayısında artış gözleniyor. Avrupa’da son senelerde vejetaryen veya vegan olmak popülerlik kazandı. ‘Etsiz pazartesi’ gibi girişimler, et karşıtı söylemler yaygınlaştı. Peki Avrupalı ülkeler daha az mı et tüketiyor?

Birleşmiş Milletler verileri doğrultusunda çıkan sonuçlara göre, dünyada kişi başına düşen ortalama senelik et tüketimi 1961 yılından bu yana yaklaşık 20 kilo artmış ve 2014 senesinde 43 kilograma yükselmiş.

Avrupa ve Kuzey ABD’de ise bu ortalama kişi başı yaklaşık 80 kilogram.

En çok İspanya, en az ise Gürcistan’da et tüketiliyor

Avrupa ülkeleri arasında yıllık kişi başına en çok et tüketimi 94 kg ile İspanya ve 90 kg ile Avusturya olarak öne çıkıyor. Gürcistan 28 kg et tüketimi ile en düşük ortalamaya sahip ülke konumunda. Gürcistan’ı ise Türkiye, Azerbaycan ve Bosna Hersek ülkeleri takip ediyor.

Kişi başı senelik et tüketimi 2013 yılında 28.1 kg olduğu Türkiye‘de ise bu oran 2017’de 32.3 kilograma, 2020 yılı verilerine göre ise 38,8 kilograma yükseldi. Türkiye’deki kişi başı ortalama et tüketimi son 23 yılda % 95 artmış olsa da Avrupalı ülkelerin arasında alt sıralarda yer alıyor. Kebap ve köfte çeşitleri ile övündüğümüz, dünyaya ders verecek konumda olduğumuz göz önüne alınırsa bu oranlar hayli düşündürücü.

Et tüketimi ortalama gelir ile ilgili

Doğu Avrupa ülkelerindeki kişi başı senelik et tüketim miktarı ise Batı Avrupalı ülkelere göre oranla çok daha düşük olduğu ortaya çıktı. Bu oranın ortalama gelir ile ilgili olduğu düşünülüyor. Örneğin Romanya’da kişi başı et tüketimi (49.4 kilo), bir İspanyolun et tüketiminin nerdeyse yarısına denk geliyor.

Fransa’da ise kişi başı senelik ortalama et tüketimi, 2008 yılından bu yana azalma eğiliminde. İngiltere’de ise senelik et tüketimi son birkaç sene içinde değişkenlik gösterirken bu oran hala 1980’lerin sonu ve 1990’ların başındaki senelik ortalamaya göre yaklaşık 10 kg daha yüksek olarak gözleniyor.

Et tüketimi konusunda kamuoyunun fikri değişiyor olsa da Avrupa’da, özellikle de Batı Avrupalı ülkelerde kişi başı senelik et tüketimi oranı seneler geçtikçe artmaya devam ediyor.

TIKLA >>Tarım ve Orman Müdüründen Kadın Memurlara Akılalmaz Hakaret