İspanya’dan Türkiye’ye yola çıkan büyükbaş hayvan taşıyan kargo gemilerinde mavi dil hastalığı çıktı, gemi Akdeniz’de krize neden oldu.

İspanya’dan Türkiye’ye büyükbaş hayvan taşıyan 2 gemide mavi dil hastalığı olduğu gerekçesiyle yanaşmasına izin verilmedi. Reuters’ta yer alan habere, 2 ay boyunca denizde mahsur kalan hayvanları taşıyan gemiler Cartagena ve Gazimağusa limanlarına demirledi.

İspanya’dan Türkiye’ye yola çıkan gemilerdeki büyükbaş hayvanlarda mavi dil hastalığı olduğu gerekçesiyle Türkiye’ye girişine izin verilmedi. Reuters’ta yer alan habere göre, 895 sığırı taşıyan Karim Allah gemisi, İspanya’nın Cartagena limanına yanaşırken ikinci gemi olan ElBeik ise KKTC’nin Gazimağusa limanına demir attı.

Reuters haberinde, Türkiye’den yetkililerin hayvanlarda mavi dil hastalığı olabileceğini söyleyerek sevkiyatı durdurduğunu ve İspanya’dan canlı hayvan ithalatını askıya alındığını aktardı. Türkiye’nin hayvanlara test uygulamadığı belirtilen haberde, kısa süre önce İspanya’nın Huesca eyaletinde bir salgın tespit edildiği aktarıldı.

KAN ÖRNEĞİ İSTEYECEKLER

Geminin sahibi olan Lübnan merkezli Talia Shipping’in avukatı Miquel Masramon, “Raporda hastalıktan hiç bahsedilmedi. Bu oldukça şaşırtıcı. Tahminim hayvanları kesecekler ve bunu önlemek bizim çok zor olacak. Hayvanlardan hastalığın tespiti için kan örneği alınmasını isteyeceğiz” dedi.

‘KÖTÜ ŞARTLARDA TUTULUYORLAR’

İspanya’daki hayvan hakları örgütlerinden Igualdad Animal NGO’nun direktörü Silvia Barquero, hayvanların kaldığı ağır şartlara dikkat çekti. Barquero, “Hayvanların atıkları iki aydır nereye gidiyor? Çok kötü şartlarda tutulduklarına eminiz” ifadelerini kullandı. İspanya Tarım Bakanlığı, hayvanların akıbetinin ne olacağına ilişkin bir açıklamada bulunmadı.

TIKLA >>Tarım Bakanlığı, GDO'lu Mısır ve Soyanın Hayvan Yeminde Kullanılmasına Onay Verdi