Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli, AK Parti Balıkesir 7’nci Olağan İl Kongresi’nin ardından Balıkesir Tarım ve Orman İl Müdürlüğü’nde düzenlenen Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) Projesi Küçükbaş Hayvan Dağıtım Programı’na katıldı. Programda, koyun yetiştiriciliği eğitimi alarak sertifikalandırılmış 25 kadın girişimciye, 15’er baş Karacabey merinos koyun ve birer koç için çekleri takdim edildi.

Pakdemirli “Küçükbaşın eti daha lezzetli, kaliteli ve sağlıklı. O yüzden bu coğrafyanın alışkınlığı olan küçükbaş et tüketimine, tüketici seviyesinde teşvik etmemiz, alıştırmamız ve bu üretimi de artırmamız lazım” dedi.

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, ayrıca hayvancılık anlamında kıvırcık ve karacabey merinosunu soy kütüğü desteği kapsamına alındığını açıkladı. Soy kütüğü kaydı tutulan işletmelere hayvan başı 100 lira verileceğini açıklayan Bakan Pakdemirli ayrıca bu işletmelerden koç veya teke alanlara da 500 lira destekleme verileceği kaydetti.

KÜÇÜKBAŞ HAYVAN ETİ TÜKETİMİ ARTMALI

Proje hakkında bilgi veren Birleşmiş Milletler Türkiye Temsilci Yardımcısı Dr. Ayşegül Selışık, “Orta Asya’da bölgesel olarak uyguladığımız bir projenin Türkiye’deki ayağının açılışını yaptık. Sera gazı salınımlarının azaltılması için küçükbaş hayvan verimliliğinin arttırılmasının desteklenmesi projesi. İklim değişikliği giderek etkisini arttırıyor. Özellikle büyükbaş hayvan üretiminin sera gazına olumsuz etkisi var. O nedenle de Türkiye’de küçükbaş hayvan üretiminin daha fazla yaygınlaştırılmasıyla ilgili Tarım ve Orman Bakanlığımızın büyük bir desteği var. Bakanlık ile beraber, Balıkesir gibi küçükbaş hayvancılığın yapıldığı bir ilde bu modeli özellikle kadınların da aktif olarak hayvansal üretime katılımını destekleyen bu projeyle Orta Asya’daki kadınlarla da Türkiye’deki kadınlarımızı bir araya getirmiş olacağız. Tabi asıl amacımız, küçükbaş hayvancılık üretimini en etkili metotlarla yapılarak, verimliliğin arttırılması. Bu arada da iklim değişikliğinin etkilerinin azaltılması” dedi.

TIKLA >>"Herkese Yeni Bir Küçükbaş Projesi" Karamanlı Üreticilerin Yüzünü Güldürdü