Tarım ve Orman Bakanlığı‘nın ilgili kuruluşu Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu tarafından kırsalın kalkınması için IPARD II kapsamında 1,2 milyar TL bütçeli 9. proje çağrısına çıktı.

Çağrı kapsamında süt üreten tarımsal işletmeler, kırmızı et üreten tarımsal işletmeler, kanatlı et üreten tarımsal işletmeler, yumurta üreten tarımsal işletmeler, fide, fidan, süs bitkisi, mantar ve misel yetiştiriciliği yapan işletmeler, arıcılık ve arı ürünlerinin üretimi, işlenmesi ve paketlenmesini gerçekleştiren işletmeler, kırsal turizm ve rekreasyon faaliyetleri yürüten işletmeler, su ürünleri yetiştiriciliği, makine parkları ve yenilenebilir enerji yatırımları desteklenecek.

Proje kapsamında gerçek ve tüzel kişilikler ile üretici örgütleri ve kamu hissesi yüzde 25’ten az olan tüzel kişilikler tarafından sunulacak projeler değerlendirme kabul edilecek.

Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) tarafından yapılan incelemeler sonucu, prosedürlere uygun olan proje sahipleri ile karşılıklı sözleşme imzalanacak. Sözleşmele yapılmış her bir yatırım için uygun harcama alt ve üst limitleri yaklaşık 36 bin 500 TL ila 3 milyon 650 bin TL arasında değişecek. Yapılacak yatırımların uygun harcama tutarları esas alınarak %50 ila %70 oranları arasında hibe desteği sağlanacak. Belirlenen harcama tutarları üzerinden KDV muafiyeti bulunacak.

Çiftlik faaliyetlerinin çeşitlendirilmesi ve iş geliştirme başvuruları 01.06.2020 tarihi saat 09:00’dan itibaren yatırımın uygulanacağı ilde bulunan TKDK İl Koordinatörlüklerinde kabul edilmeye başlandı. Online Proje Başvuru Sistemi 23.06.2020 tarihi saat 21:00’da kapatılacaktır. Başvuruların son teslim tarihi 26.06.2020, saat 18:00’dir. Son teslim tarihinden sonra yapılacak başvurular kabul edilmeyecektir.

Tarımsal işletmelerin fiziki varlıklarına yönelik yatırım başvuruları 01.06.2020 tarihi saat 09:00’dan itibaren yatırımın uygulanacağı ilde bulunan TKDK İl Koordinatörlüklerinde kabul edilmeye başlandı. Online Proje Başvuru Sistemi 30.06.2020 tarihi saat 21:00’da kapatılacaktır. Başvuruların son teslim tarihi 03.07.2020, saat 18:00’dir. Son teslim tarihinden sonra yapılacak başvurular kabul edilmeyecektir.

Yatırım süreleri en fazla 12 ay olarak planlanmalıdır.

2014-2020 IPARD Programı‘nın güncel hali, www.tarim.gov.tr ve www.tkdk.gov.tr web sitelerinden temin edilebilir.

Kırsal Kalkınma Hayvancılık Hibe Destekleri veya Tarımsal İşletmeler için Destek Almak Amacıyla Başvuruların Yapılacağı ve Yatırımın Uygulanacağı İller

Afyonkarahisar, Ağrı, Aksaray, Amasya, Ankara, Ardahan, Aydın, Balıkesir, Burdur, Bursa, Çanakkale, Çankırı, Çorum, Denizli, Diyarbakır, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Giresun, Hatay, Isparta, Kahramanmaraş, Karaman, Kars, Kastamonu, Konya, Kütahya, Malatya, Manisa, Mardin, Mersin, Muş, Nevşehir, Ordu, Samsun, Sivas, Şanlıurfa, Tokat, Trabzon, Uşak, Van, Yozgat

2014-2020 IPARD Programı

TIKLA >>Şemdinli'de Çiftçilere Küçükbaş Hayvan Desteği