Amerika Birleşik Devletleri ve Kanada Covid-19 salgını nedeniyle zor günler geçiriyor.

Restoran ve toplu tüketim noktalarında satışların durması ve tedarik zincirlerinde aksama sebebiyle et, süt, yumurta ve diğer tarım ürünleri üreticilerin elinde kaldı.

Mezbahaneler çalışmıyor, sütler dökülüyor, yumurta ve etler gömülerek imha ediliyor. Süt fiyat ortalaması 45 centten 36 cente düştü. Ancak birçok yerde bu fiyattan bile toplanmıyor.

Süt hayvancılığı çiftçileri, endüstrinin restoranlar, okul kafeteryaları ve diğer gıda hizmetlerinden gelen talebinin yaklaşık % 50’si kesildiğinde son derece bozulabilir ürünleri ile ne yapılacağını bulmak zorundadır.

2020’ye giren süt çiftçileri için işler zaten kolay değildi. Süt endüstrisi, sert küresel rekabetin getirdiği sütün beş yıllık düşük fiyatlarından geliyordu. Süt çiftçileri de ticaret anlaşmazlıkları yüzünden zarar gördü. 2019 sona erdiğinde fiyatlar tekrar yükselmeye başladı ve çiftçiler bu yıl bilançolara biraz rahatlama getireceğini düşündüler fakat sonra koronavirüs çıktı.

Son birkaç on yılda peynir ve diğer süt ürünleri tüketimi artmasına rağmen, süt içilmesinde uzun vadeli bir düşüş var. Bazı bölgelerde buzağlar ve damızlıklar bedava denilecek fiyatlarda satılmaya ya da boş arazilere bırakılmaya başlanmış durumda.

Haberin videosuna da Türkçe alt yazı eklenmiştir. Youtube oynatıcısında alt yazı ikonundan Türkçe alt yazısına ulaşabilirsiniz.

Dünyanın başka yerlerinde de benzer durumlar var. Talep düşüyor, birçok mahsul tarlada kalıyor. Yurdumuzda da tarlada kalan ya da para etmeyen ürünler var. Bu virüs tüm ülkeleri epey bir zaman zorlayacak gibi duruyor.

Bugünler karamsarlığa düşülecek günler değil, bugünler yem bitkilerinde hasat günleri. Ne yapın edin kaba yem ve arpa stoklayın. Bu kış zor geçecek, fırtınadan önceki sessizliğe aldanmayalım.

Fazla ve verimsiz hayvanı elden çıkartın. Ambarınız dolu olsun. Bu sıkıntılı dönemin ardından tarım, büyükbaş ve küçükbaş hayvancılık dünyanın en önemli en gözde sektörü olacak . Bu badireyi atlatan üreticiler de hak ettikleri itibarı görecekler.

Editör

TIKLA >>Robot Çoban Köpeği Geliştirildi