Yayılma Alanı: Orta Anadolu Bölgesi ve özellikle Ankara, Konya ve Eskişehir İlleri

Verim: Kombine, Et ve Yapağı

 

Görünüm

Orta Anadolu Merinosu, Alman Yapağı Et Merinosu ile Akkaraman koyununun melezlenmesiyle elde edilmiş bir yerli koyun ırkı olarak karşımıza çıkar. 1952 yılından itibaren Konya harasında yapılan melezleme çalışmaları ile geliştirilmiş bir ırktır. Orta Anadolu merinos ırkı ortalama %80 Alman Yapağı Et Merinosu, %20 Akkaraman genotipi taşır.

İri, geniş, derin ve uzun bir vücut yapısına sahip Orta Anadolu Merinos ırkı koyunlarda baş uzunluğu ve genişliği orta, dudakları kalın olur. Boyun bölgesi kısa ve kalın, kulakları yatay ve geniş, butlar dolgun ve etli bir yapıdadır. Bacakları uzun ve kuvvetli bir yapıda olur.

Orta Anadolu Merinos Koyunu beyaz renkte yapağıya sahiptir. Başın yüz kısmı ve bacakların alt bölümleri çıplaktır. Yapağı ince ve bir örnektir. Hem erkek hem de dişilerinde genellikle boynuz bulunmaz. Kuyruk kısmı yağsız, ince ve uzun olur.

 

Irka Özgü Özellikler

Orta Anadolu merinosları Orta Anadolu Bölgesi şartlarına iyi uyum sağlamış ve hastalıklara karşı dayanıklı bir ırktır. Yaşama gücü yüksektir. Farklı çevre şartlarına da adaptasyon yeteneği yüksektir. Sürü ve analık içgüdüsü çok iyidir.

Vücut yapısı kök aldığı Akkaraman koyunundan iridir. Kuzu verimi ve büyüme hızı da Akkaraman koyunundan yüksektir.

 

 Yetiştirme Koşulları

Orta Anadolu Bölgesi’nin kış şartlarında bir süre ağılda, diğer zamanlarda ise gündüzleri merada, gece ise çevrili açıklık alanlarda yetiştirilir. Kurak meralardan yararlanabilen bir koyun ırkıdır.

Bakım, besleme ve barındırma koşulları daha iyi olan işletmelerde başarılı bir şekilde yetiştirilirler.

 

 

Vücut Ölçüleri

Birim Erkek Dişi
Cidago yüksekliği 76 cm 68 cm
Vücut Uzunluğu 88 cm 75 cm
Doğum Ağırlığı 4.4 Kg 4.1 Kg
Ergin Canlı Ağırlık 85-90 Kg 55-60 Kg
Günlük Canlı Ağırlık Artışı 290 Gram 235 Gram

 

Verim Özellikleri

  • Laktasyon süresi: 150 gün
  • Süt verimi: 60-70 Kg/Laktasyon
  • Damızlık yaşı: 18 Ay
  • Kuzu verimi: 1.4
  • Yapağı Verimi: 3.6 – 3.8 kg

    Orta Anadolu Merinos Koyunu Dişisi

TIKLA >>Anadolu Merinos Koyunu