Yayılma Alanı: İç Anadolu Bölgesi’nin batısı

Verim: Kombine, Et ve Yapağı

 

Görünüm

Anadolu Merinosu, Alman Yapağı Et Merinosu ile Akkaraman koyununun melezlenmesiyle Polatlı ve Altınova Tarım İşletmelerinde elde edilmiş bir yerli koyun ırkı olarak karşımıza çıkar. Anadolu merinos ırkı ortalama %75-80 Alman Yapağı Et Merinosu genotipi taşır.

Baş uzunluğu ve genişliği orta, dudakları kalın olan Anadolu Merinos ırkı koyunlarda vücut yapısı iri, geniş, derin ve uzundur. Anadolu Merinos koyunu etli ve dolgun butlara sahiptir. Aynı zamanda bacaklar uzun ve kuvvetli bir yapıdadır.

Anadolu Merinos koyunlarında renk beyazdır. Başın yüz kısmı ve bacakların alt bölümleri çıplaktır. Yapağı ince, bir örnek, 60-64 S formundadır. Hem erkek hem de dişilerinde genellikle boynuz bulunmaz. Kuyruk kısmı yağsız, ince ve kısa yapıdadır.

 

Irka Özgü Özellikler

Anadolu merinosları İç Anadolu Bölgesi şartlarına adapte olmuş bir ırk olmakla birlikte farklı çevre şartlarına da adaptasyon yeteneğinin yüksek olmasıyla bilinir. Yürüme yeteneği, sürü ve analık içgüdüsü iyidir.

 

Yetiştirme Koşulları

İç Anadolu Bölgesi’nin çok engebeli olmayan arazi şartlarına, yetersiz mera şartlarına ve karasal iklim şartlarına uyum sağlamış küçükbaş hayvan ırkıdır. Bununla yanısıra bakım, besleme ve barındırma koşulları daha iyi olan işletmelerde başarılı bir şekilde yetiştirilirler.

Barınakları inşası için genellikle meraya yakın yerler tercih edilir. Karlı kış dönemlerinde ağılda barındırılırlar. Mera ve mevsim durumuna göre ek yemleme yapılmaktadır.

 

Vücut Ölçüleri

Birim Erkek Dişi
Cidago yüksekliği 75 cm 66 cm
Vücut Uzunluğu 86 cm 74 cm
Doğum Ağırlığı 4.3 Kg 4.1 Kg
Ergin Canlı Ağırlık 80-90 Kg 50-55 Kg
Günlük Canlı Ağırlık Artışı 240 Gram

 

Verim Özellikleri

  • Laktasyon süresi: 120 gün
  • Süt verimi: 70-90 Kg/Laktasyon
  • Damızlık yaşı: 18 Ay
  • Kuzu verimi: 1.4
  • Yapağı Verimi: 3.0 – 3.5 kg
Anadolu Merinos Koyunu Dişisi

TIKLA >>Karacabey Merinos Koyunu