Yayılma Alanı: Kars Çıldır ilçesi, Iğdır ve Ardahan İlleri

Verim: Kombine, et, yapağı ve süt

 

Görünüm

Tuj koyunu genellikle küçük vücut yapısına sahip yerli koyun ırkı sınıfındadır. Baş küçük boyutludur. Kulaklar sarkık, profili ise düzdür.

Alın bölgesinin göze kadar olan bölümü çoğunlukla çıplaktır. Vücudu parlak beyaz renkte olur. Burun, göz ve ağız etrafı ile ayaklarında siyah pigment yer alır. Gözün etrafı ile tarsal ve carpal eklemlerinde koyu renk tercih edilir.

İncikleri siyah veya kahverengi olanlara da rastlanmaktadır. Tırnakta koyu gri tonlardan siyaha yakın renk dağılımı görülür. Tırnak üstünde siyah pigmentasyon görülür. Yapağı kaba karışık ve halı tipidir.

Tuj koyun ırkı erkekleri boynuzlu, boynuz öne doğru helezoniktir. Dişiler genelde boynuzsuzdur lakin boynuzlulara da rastlanmaktadır.

Tuj koyunları oyluğu yağlı bir ırktır. Kuyruk çok kısa ve kuyruk omurları orta kısımda yukarıya doğru bükülmüştür. İnce ve yağsız kuyruk ucu aşağıya doğru yönelmiş durumdadır. Bundan dolayı kuyruğun yünsüz, çıplak alt tarafı arkadan bakılınca görülür.

 

Irka Özgü Özellikler

İyi bir sürü ve analık içgüdüsüne sahip olurlar. Yürüme yeteneği iyidir. Yapağı incelik ve uzunluk bakımından oldukça bir örnektir.

 

Yetiştirme Koşulları

Yüksek rakımlı, engebeli arazi şartlarına sahip dağlık bölgelerde yetiştirilir. Meraları iyi değerlendiren küçükbaş hayvan ırkıdır.

 

Vücut Ölçüleri

Birim Erkek Dişi
Cidago yüksekliği 61 cm
Vücut Uzunluğu 71 cm
Doğum Ağırlığı 3.8 Kg 3.7 Kg
Ergin Canlı Ağırlık 50-55 Kg 45-50 Kg
Günlük Canlı Ağırlık Artışı 190 Gram

 

Verim Özellikleri

  • Laktasyon süresi: 124 gün
  • Süt verimi: 45 Kg/Laktasyon
  • Kuzu verimi: 1.2
  • Yapağı Verimi: 2-2.5 kg
  • Karkas Ağırlığı: 20 Kg
Tuj Koyunu Dişisi

TIKLA >>Norduz Koyunu