Yayılma Alanı: Ağırlıklı olarak Güneyi olmak üzere Marmara Bölgesi

Verim: Et, Yapağı

 

Görünüm

Karacabey Merinosu, Kıvırcık ile Alman Yapağı Et Merinosu’nun melezlenmesiyle elde edilmiş bir yerli koyun ırkıdır. % 90 üzerinde Merinos genotipi taşımasıyla da bilinir.

Karacabey Merinos ırkı vücudu geniş, derin, yuvarlak yapılıdır. Orta uzunluktadır ve sırt bölgesi düzgün ve geniştir. Sağrı geniş ve az düşük, bacaklar orta uzunlukta ve irilikte olur. Butlar dolgun ve derindir. Başın yüz kısmı ve bacak uçları çıplaktır.

Renk beyazdır. Kuyruk bölgesi yağsız, uzun ve ince bir yapıdadır. Erkeklerin % 10 -15 kadarı boynuzlu, dişiler boynuzsuz olur.

Yapağı incedir ve bir örnek olup tekstil için uygundur.

 

Irka Özgü Özellikler

Yaşama gücü yüksek ve hemen hemen tüm yıl kızgınlık gösteren Karacabey Meninos ırkında, kuzuların büyüme hızı yüksektir.

Karacabey Merinos koyunu iyi huylu, sürü içgüdüsü oldukça iyi, sürü halinde yönetilmesi kolay bir yerli küçükbaş hayvan ırkıdır.

Sağım ve kırkıma elverişlidir ve olumsuz tepki vermez. Analık içgüdüsü iyidir. Bulunduğu bölge şartlarına uyumlu ve hastalıklara dirençli yapıdadır.

Karacabey Merinos ırkı koyunlar, canlı ağırlık, yapağı verimi ve kalitesi ile kuzularında büyüme hızı bakımından kök aldığı Kıvırcık koyunundan üstündür.

 

Yetiştirme Koşulları

Bakım ve besleme koşulları iyi ve kısmen entansifleşme eğilimi görülen işletmelerde yetiştirilirler. Engebesi az ovalık bölgelerde tercih edilen bir ırktır.

 

Vücut Ölçüleri

Birim Erkek Dişi
Cidago yüksekliği 77 cm 73 cm
Vücut Uzunluğu 73 cm 72 cm
Doğum Ağırlığı 4.5 Kg 4.3 Kg
Ergin Canlı Ağırlık 80-100 Kg 60-65 Kg
Günlük Canlı Ağırlık Artışı 320 – 400 Gram

 

Verim Özellikleri

  • Laktasyon süresi: 130 – 140 gün
  • Süt verimi: 78 Kg/Laktasyon
  • Damızlık yaşı: 10-14 Ay
  • Kuzu verimi: 1.4 – 1.5
  • İkizlik oranı: %10 – %25
  • Yapağı Verimi: 3.6 – 4.5 kg
Karacabey Merinos Dişisi

TIKLA >>Tuj Koyunu