Yayılma Alanı: Tokat ili ve çevresi

Verim: Kombine, et, süt ve post

 

Görünüm

Karagül koyunu küçük yapılı vücuda sahip bir yerli koyun ırkıdır. Baş orta büyüklüktedir. Boyun bölgesi kalın ve kısa, bacakları ise orta uzunlukta olur. Karagül ırkında cidago, sırt ve sağrı hemen hemen eşit büyüklüktedir ve yan taraftan bakıldığında sırt bölümünün düz bir hat gibi olduğunu görebilirsiniz.

Yapağı yapısı kaba karışıktır. Yapağı liflerinin çapı değişiklik göstermektedir. Karagül koyun ırkı kuzularında parlak, kıvrımlı ve kürk yapımı için uygun kıl örtüsü bulunur.

Karagül erkekleri boynuza sahipken dişilerinde ortalama %13 kadarında boynuz bulunur. Erkeklerde boynuz yapısı öne doğru güçlü ve kıvrımlı bir yapıya sahiptir. Dişilerinde ise tek kıvrım olur ve kulağın arkasından öne doğru ve zayıf yapıda olur.

Karagül ırkı yağlı kuyrukludur.

 

Irka Özgü Özellikler

Yetersiz çevre şartlarına dayanıklı olan karagüller hastalıklara karşı da dirençli küçükbaş hayvan ırkıdır. Yeni doğan kuzularda kıl örtüsü kıvrımlı ve parlakken kısa bir süre sonra kıvrımlar düzleşip matlaşır, kaba yapağı halini alır.

 

Yetiştirme Koşulları

Karagül ırkı bozkır iklimi ve kurak iklim şartlarına iyi şekilde adapte olmuştur. Özel bakım ve besleme şartları istemeyen bu ırk için fakir mera, bakım ve besleme koşulları yeterlidir. Yaylacılık, yetiştirilmesi için genellikle tercih edilir ve sürüler meraya akşamları ve geceleri çıkarılır.

 

Vücut Ölçüleri

Birim                                     Erkek                   Dişi
Cidago yüksekliği 65 cm 58 cm
Vücut Uzunluğu 66 cm 58 cm
Doğum Ağırlığı 3.3 Kg 3.1 Kg
Ergin Canlı Ağırlık 58 Kg 38 Kg

 

Verim Özellikleri

  • Damızlık yaşı: 11 – 18 ay
  • Kuzu verimi: 1
  • Yapağı Verimi: 1.8 – 3 kg
Karagül Koyunu Dişisi

TIKLA >>Güney Karaman Koyunu