Yayılma Alanı: Aydın ili, Çine ve Bozdoğan ilçeleri ile Madran Dağı

Verim: Kombine, et ve süt

 

Görünüm

Çine Çaparı koyunu orta büyüklükte bir vücuda sahip yerli koyun ırkıdır. Başı vücuda oranla biraz küçük, kulakları orta büyüklükte ve sarkık biçimdedir. Vücudu genelde bej ya da açık gri renk olan çine çapari ırkı koyunlarda, baş, kulak, karın altı ve bacaklarda kahverengiden siyaha kadar değişen farklı tonlarda renklerle ya da bu renklere sahip lekelerle kaplıdır.

Yapağı kaba karışıktır. Çine Çaparı erkekleri güçlü ve spiral biçimli boynuzlara sahipken dişilerinde genellikle boynuz bulunmaz.

Yağlı kuyruklu bir ırk olan Çine Çapariler diğer yerli yağlı kuyruklu koyun ırklarına göre daha toplu görünen bir kuyruk yapısına sahip küçükbaş hayvan ırkıdır. Kuyruk ucu içe doğru kıvrık ve ince yapıdadır. Meme başları iri ve sağıma elverişli olur.

 

Yetiştirme Koşulları

Çine Çaparı ırkı koyunlar genelde dağlık alanlarda, yerleşik şekildeki aile işletmelerinde sundurma tipi ya da kargı ve çalılardan oluşturulmuş basit barınaklarda yetiştirilirler. Sıcak yaz mevsimlerinde gündüz ve kış mevsimlerinde ise geceleri barınakta tutulurlar.

Tepe ve dağlık alanlarda genellikle otlatılırlar. Meralar yaz ve sonbahar başlangıcı dönemlerde genellikle zayıf ve kuru otlarla kaplı olurken diğer dönemlerde zayıf yeşil otlarla kaplıdır. Aşım ve doğum gibi kritik dönemlerde besleme için meraya ilave olarak az miktarda kesif yem ile desteklenir.

 

Vücut Ölçüleri

Birim                                     Erkek                   Dişi
Cidago yüksekliği 70 cm 65 cm
Vücut Uzunluğu 64 cm 62 cm
Doğum Ağırlığı 4.0 Kg 3.5 Kg
Ergin Canlı Ağırlık 55-60 Kg 35-40 Kg
Günlük Canlı Ağırlık Artışı 210 Gram 210 Gram

 

Verim Özellikleri

  • Laktasyon süresi: 145 – 150 gün
  • Süt verimi: 50 Kg/Laktasyon
  • Damızlık yaşı: 18 ay
  • Kuzu verimi: 1.1
  • Yapağı Verimi: 1.2 kg
Çine Çaparı Dişisi

TIKLA >>İvesi Koyunu