Yayılma Alanı: İç Anadolu Bölgesi

Verim: Kombine, et ve süt

 

Görünüm

Dağlıç koyunu yerli koyun ırkları arasında küçük yapılı bir ırktır. Düz bir sırt çizgisine sahiptir. Cidago yüksekliği beden uzunluğundan fazla olan dağlıçlarda göğüs ve sağrı dar bir yapıya sahiptir.

Genellikle beyaz renge sahip dağlıçların koçları tipik, koyunları ise hafif koç baş biçimindedir.

Gözleri, ağız çevresi, kulak ve bacaklarında siyah renk ya da koyu kahverengi renkte lekeler bulunabilir. Gövdesinde de siyah ya da koyu renkler görülebileceği gibi siyah başlı olanlarına da rastlanabilir. Alaca olan dağlıçlarda ise siyah lekeler yaş aldıkça kırçıla dönebilir.

Dağlıç erkekleri genelde boynuzlu olurken dişilerinde ise boynuz bulunmaz. Boynuz yapısı yana doğru uzar. Büyük, güçlü ve kalın bir yapıya sahip boynuzlar birden fazla kıvrımlı biçimdedir.

Karın ve boyun bölgeleri yapağılıdır ve kaba karışıktır. Yağlı kuyruğa sahiptir. Kuyruk şekli geniş ve yassıdır. Kalp biçiminde aşağı doğru sarkan kuyruğun dış kısmı düz ve orta oluğun iki tarafında oval kitle bulunur.

 

Irka Özgü Özellikler

Sürü içgüdüsü gelişmiş olan dağlıç koyunları, iyi adaptasyon yeteneğine sahiptir. Uzun yol yürüyüşlerine dayanıklı yapıdadır. Elverişli olmayan bakım ve besleme koşullarında yaşama şansı yüksek bir küçükbaş hayvan ırkıdır.

 

Yetiştirme Koşulları

Sıcak ve kurak iklimlerin hayvanı olan dağlık koyunu farklı çevre ve zayıf mera koşullarında, yetersiz barınak, bakım ve besleme koşullarında yaşayabilir. Dağlık bölgelerde ağıllar tepeye yakın yerlere, rüzgardan korunacak şekilde yapılabilir ve burada barındırılabilirler. Göçer olarak yetiştirilebilir.

 

Vücut Ölçüleri

Birim                                     Erkek                   Dişi
Cidago yüksekliği 67 cm 61 cm
Vücut Uzunluğu 65 cm 63 cm
Doğum Ağırlığı 3.5 Kg 3.5 Kg
Ergin Canlı Ağırlık 53 Kg 46 Kg
Günlük Canlı Ağırlık Artışı 241 Gram 241 Gram

 

Verim Özellikleri

  • Laktasyon süresi: 75 – 105 gün
  • Süt verimi: 57 Kg/Laktasyon
  • Damızlık yaşı: 18 ay
  • Kuzu verimi: 1
  • Yapağı Verimi: 2.3 kg

TIKLA >>Kangal Akkaraman Koyunu