Koyun yetiştiriciliği yapmak için en önemli konu onlar için uygun ortamı hazırlamaktır. Çiftliği kuracağınız yer köy ise bu hususta çok sıkıntı yaşamayacaksınızdır. Ancak kalabalık bir şehirde çiftliğinizi kurmayı planlıyorsanız şehir merkezinde ve insanlardan uzak bir yerde kurulum yapmanız gerekmektedir. Aksi durumda şikayetler sonucu işletmeniz kapatılabilir.

Örneğin 100 koyun için çiftliğimizi kuracağız:

1. Kurulacak olan ağılın çevresinde geniş bir alan olmalıdır. Koyunların çıkıp rahat hava alabilecekleri, ayrıca beslenmelerinin bir kısmını da çevrede bulunan otlardan karşılayabilecekleri bir alan temin etmelisiniz. Koyunlarınızın vahşi hayvanlar tarafından saldırıya uğramalarını engellemek için çit konulması gereklidir. Bir diğer güvenlik önlemi de sürünün başına birkaç tane köpek koymanızdır.

2. Her bir hayvanın yeterli havalandırma ve taban alanı olmalıdır. Ağılın rutubetsiz olmaması gereklidir.

3. Ağıl dış etkenlerden (rüzgar) korunmalıdır.

4. Ağılın büyüklüğünü hayvanların sayısı belirleyecektir. Bir koyun 1,5 metre kare yer kaplar. Ancak kuzulamaları da dikkate alınarak her bir hayvan için ortalama 2,5 metrekare yer kapladığı hesaplanmalıdır. Böylece 100 koyun için 250 metrekare alana sahip olmalıyız. Bu oranlar seçeceğiniz koyun ırkına göre değişkenlik gösterebilir.

5. Güneşin hem kurutucu hem de ısıtıcı özelliklerinden faydalanabilmek için ağılın kapalı bölümü kuzey bölgesine, açık bölümüyse güney, güneydoğu ve doğuya bakmalıdır.

6. Duvarların yerden yüksekliği 100 koyunun yetişeceği ağıl için 2,0-2,50 metre civarında olmalıdır.

7. Ağılın kapıları bütün hayvanların kolaylıkla girip çıkabileceği şekilde yapılmalı ve dışarıya doğru açılabilecek şekilde olmalıdır.

8. Koyunların bakıcılığı için eleman istihdam edecekseniz, işe alacağınız kişi hayvanlar ile ilgili olmalı ve hayvancılık konusunda mutlaka bilgili olmalıdır. Otlatma, besleme, sulama gibi konularda bilgi birikimi olmalı, hayvanları hava koşullarına göre dışarıya çıkartmalıdır. Öğlen güneşi sıcağında gölgeli yerleri tercih etmesi gerektiği gibi konulara vakıf olmalıdır.

9. Her bir hayvan için hava hesaplamasına göre 3 veya 4 metreküp hava hesabı yapılır. İçerideki kötü havanın dışarıya çıkabilmesi için yeterli sayıda pencere ve havalandırma ekipmanları olmalıdır.

10. Isı olarak +5 ile +21 derece aralığında ısı sağlanması uygun görülmektedir.

11. Hayvanların besin ihtiyacını karşılamaları için hazırlanacak yemlikler yerden 30 ila 40 santimetre yüksekliğinde, uzunluğu ise her bir koyun başına 40 ila 50 santimetre arasında olmalıdır.

12. Su ihtiyaçlarının karşılanması için gerekli yalakların uzunlukları 2 ila 4 metre, yerden yüksekliği ise 40 santimetre olmalıdır. Su içilecek yerler hayvanların dinlenme yerlerine yakın tutulmalı ve yemliklerden uzak olmamalıdır.

TIKLA >>Koç Katım Yöntemleri