Pamukova Belediyesi ile Türkiye Damızlık Koyun Keçi Yetiştiriciliği Merkez Birliği’nin iş birliğiyle gerçekleştirilen “Küçükbaş Hayvan Yetiştiriciliği ve Sürü Yönetimi” eğitimini tamamlayan kursiyerlere sertifikaları törenle verildi.

Pamukova Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen programa, Belediye Başkanı Güven Övün, İl Tarım ve Orman Müdür Vekili Ümit Erol, İlçe Tarım Müdürü Özgür Özcan, TÜDKİYEB Genel Başkanı Nihat Çelik, Sakarya Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanı Yasin Toçoğlu, İlçe Halk Eğitim Müdürü Tahsin Yolcu, AK Parti İlçe Başkanı Burak Çelik, belediye meclis üyeleri ve küçükbaş hayvan yetiştiricileri katıldı.

İdlib’de şehit olan Mehmetçikler için Kur’an-ı Kerim okunmasıyla başlayan programda, saygı duruşunda bulunuldu, İstiklal Marşı okundu.

Övün, yaptığı açıklamada, çalışma için belediyeye ait bin 250 metrekare alanı tahsis ettiklerini belirterek, “Küçükbaş Hayvan Yetiştiriciliği ve Sürü Yönetimi” kursu açmaya karar verdik. 10-15 kişi olur mu diye düşünürken, 105 kişi oldu ve 64 kursiyerimiz eğitimi başarı ile tamamladılar. Kursu başarı ile tamamlayan kursiyerlerimize bugün sertifikalarını vereceğiz.” dedi.

 

 

Pamukova İlçe Tarım ve Orman Müdürü Özgür Özcan, talepler neticesinde böyle bir kurs açmaya karar verdiklerini belirterek, “Kursa katılanların büyük oranda gençlerden oluşması bizleri oldukça mutlu etti. 104 saatlik kursun 88 saatinde kursiyerlerimizle bir aradaydık. Sürüyü yönlendirme, sürünün beslenmesi, bakımları, sürünün sağlığı gibi çok önemli ve temel konularda eğitimler verdik.” diye konuştu.

TÜDKİYEB Başkanı Nihat Çelik de çalışmada emeği geçenlere teşekkür ederek, sertifika alanların kursta öğretilen teorik bilgileri sahaya yansıtarak sürüleri başarıyla yöneteceğinize inandığını kaydetti.

Kaynak: AA

TIKLA >>Litre Fiyatı 150 Lira Olan Eşek Sütüne Yoğun İlgi