Küçükbaş hayvancılık yetiştiriciliğinin yoğun biçimde yapıldığı ülkeler sıralamasında ilk beş ülke içinde yer alan Türkiye’de bunun en önemlim sebepleri ülkemizdeki arazi ve iklim şartlarının uygunluğu gösterilebilir. Türkiye’de küçükbaş hayvancılık denildiğinde koyun ve keçi ırkları başı çekmektedir. Ayrıca kürkü ve yünü için yetiştirilen başka türleri de buna ilave edebiliriz. Lakin bizim temel alanımız koyun ve keçi ırkları üzerinedir.

Küçükbaş hayvancılık denildiğinde Türkiye’de en çok koyun yetiştirildiğini görmekteyiz. Özellikle de İç Anadolu Bölgesi coğrafik durumu ve iklim koşulları özellikleriyle koyun yetiştiriciliğinde merkezi bir konumdadır. İç Anadolu Bölgesi, Doğu Anadolu Bölgesi ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde daha yoğun olmak üzere üzere hemen tüm bölgelerimizde koyun yetiştiriciliği yapılmasına elverişli koşullar bulunmaktadır ve yapılmaktadır.

Özellikle son yıllarda yerli ırkların rekabet gücünün geçmiş yıllara nazaran daha düşük oluşu, yetiştiriciliği yapılan koyun sayısında düşüşe neden olmuştur. Benzer bir durumu büyükbaş hayvancılıkta da görebilmekteyiz. Bununla beraber yerli koyun ırklarımızın verimi de diğer kültür koyunlarına nazaran daha düşük olabilmektedir. Bu da yüksek maliyetlerine karşılık düşük kar oranları olarak yansımaktadır. Türkiye’de küçükbaş hayvancılık denildiğinde en önemli bir diğer sorunun da kış aylarında İç Anadolu, Doğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu Bölgelerinin iç kısımlarında kar örtüsünün diğer bölgelere nazaran daha uzun kalmasıdır. Bu zamanlarda ağıllarda hazır yem tüketimi ile sürenin geçilmesi, maliyetlere artış olarak yansımaktadır.

Ülkemizde Yetiştirilen Başlıca Koyun Irkları

Marmara Bölgesi ve Ege Bölgesi, kıvırcık koyunun çoğunlukla yetiştirildiği bölgelerdir. İç ve Doğu Anadolu Bölgelerinde morkaraman ve dağlıç ırkları yetiştirilen koyun ırklarının balıcalarıdır.

Keçi Yetiştiriciliği

Türkiye’de küçükbaş hayvancılık denildiğinde koyundan sonra keçi yetiştiriciliği gelmektedir. Ülkemizin hemen hemen her yerinde yetiştirilebilen keçi, ekonomik değeri göz önüne alındığında önemli bir yere sahiptir. Bakım ve beslenmesi bakımından koyuna göre daha kolaydır. Sarp ve kayalık bölgelerde dahi beslenmesi rahatlıkla yapılabilir.

Et, süt ve yünü ile ürünlerinin tamamı değerlendirilebilen keçi, özellikle Toroslar ve Ege Bölgesi’nin dağlık kesimlerinde yoğunlukla yetiştirilmektedir.

Türkiye’de özellikle Kıl Keçisi ve Tüftük Keçisi ırklarının yetiştiriciliği yapılmaktadır.

Kıl Keçisi; dokuma sektöründe yünü ile önemli bir paya sahiptir.

Tiftik Keçisi; Ankara’nın en büyük markalarından biridir. Dünyada ilk kez Ankara’da kültür edilip yetiştirilmiş bir keçi türüdür.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir